Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Division Country Status
1 PRIEST Brian E19    Michigan  USA 
2 GREEN Zachary E19  BAYREGFA  Michigan  USA 
3 LUKIBANOV Nicholas E18  RENAISSANCE  Michigan  USA 
4 WU Benjamin (Ben) E17  TWORAVENSFS / CWRUFC  Northern OH  USA 
5 BENNING Conor INDYSABRE  Indiana  USA 
6 COLWELL Alexander UFO  Michigan  USA 
7 SIDDIQUI Reem RENAISSANC  Michigan  USA 
8 COOPER Joshua UNIVMIFC  Michigan  USA 
9 WHYTE Trinity UFO  Michigan  USA 
10 TAMER Cristina AADS  Michigan  USA 
11 GANAPINI Miller WMFA  Michigan  USA 
12 OJE Chuku WESTMIFA  Michigan  USA 
13 WEBB Lydia APEXFENCING  N. Carolina  USA 
14 REESMAN Garrett UFO  Michigan  USA 
15 LEHMAN Benjamin BAYREGFA  Michigan  USA 
Round Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
COLWELL Alexander
UFO / Michigan / USA
1 D3 V5 V5 V5 3 0.75 18 6 +12
PRIEST Brian
Michigan / USA
2 V5 V5 V5 D3 3 0.75 18 11 +7
WEBB Lydia
APEXFENCING / N. Carolina / USA
3 D0 D0 D2 D2 0 0.00 4 20 -16
OJE Chuku
WESTMIFA / Michigan / USA
4 D0 D3 V5 D4 1 0.25 12 17 -5
SIDDIQUI Reem
RENAISSANC / Michigan / USA
5 D1 V5 V5 V5 3 0.75 16 14 +2
Referee(s):
VESPER James
UMFC / Michigan / USA

Pool #2
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
BENNING Conor
INDYSABRE / Indiana / USA
1 D2 V5 D4 D3 1 0.25 14 19 -5
COOPER Joshua
UNIVMIFC / Michigan / USA
2 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 7 +13
REESMAN Garrett
UFO / Michigan / USA
3 D4 D2 V5 D4 1 0.25 15 15 0
GANAPINI Miller
WMFA / Michigan / USA
4 V5 D2 D0 D1 1 0.25 8 19 -11
GREEN Zachary
BAYREGFA / Michigan / USA
5 V5 D1 V5 V5 3 0.75 16 13 +3
Referee(s):
WEBSTER Patrick
Michigan / USA

Pool #3
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
WU Benjamin (Ben)
TWORAVENSFS / Northern OH / USA
1 D2 V5 V5 V5 3 0.75 17 8 +9
LUKIBANOV Nicholas
RENAISSANCE / Michigan / USA
2 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 6 +14
TAMER Cristina
AADS / Michigan / USA
3 D2 D2 D3 V5 1 0.25 12 16 -4
LEHMAN Benjamin
BAYREGFA / Michigan / USA
4 D0 D1 V5 V5 2 0.50 11 15 -4
WHYTE Trinity
UFO / Michigan / USA
5 D1 D1 D1 D2 0 0.00 5 20 -15
Referee(s):
VESPER James
UMFC / Michigan / USA

The status of National Collegiate Athletic Association Student Athletes competing in USFA tournaments during the academic year is unaffected by listing their school affiliation or as being "Unattached". The information presented here is used solely to comply with fencing rule o.13 so that conflicts are avoided.
Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Division Country V V/M TS TR Ind Status
1 LUKIBANOV Nicholas E18  RENAISSANCE  Michigan  USA  1.00  20  +14  Advanced
2 COOPER Joshua UNIVMIFC  Michigan  USA  1.00  20  +13  Advanced
3 COLWELL Alexander UFO  Michigan  USA  0.75  18  +12  Advanced
4 WU Benjamin (Ben) E17  TWORAVENSFS / CWRUFC  Northern OH  USA  0.75  17  +9  Advanced
5 PRIEST Brian E19    Michigan  USA  0.75  18  11  +7  Advanced
6 GREEN Zachary E19  BAYREGFA  Michigan  USA  0.75  16  13  +3  Advanced
7 SIDDIQUI Reem RENAISSANC  Michigan  USA  0.75  16  14  +2  Advanced
8 LEHMAN Benjamin BAYREGFA  Michigan  USA  0.50  11  15  -4  Advanced
9 REESMAN Garrett UFO  Michigan  USA  0.25  15  15  Advanced
10 TAMER Cristina AADS  Michigan  USA  0.25  12  16  -4  Advanced
11 BENNING Conor INDYSABRE  Indiana  USA  0.25  14  19  -5  Advanced
12 OJE Chuku WESTMIFA  Michigan  USA  0.25  12  17  -5  Advanced
13 GANAPINI Miller WMFA  Michigan  USA  0.25  19  -11  Advanced
14 WHYTE Trinity UFO  Michigan  USA  0.00  20  -15  Advanced
15 WEBB Lydia APEXFENCING  N. Carolina  USA  0.00  20  -16  Advanced
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) LUKIBANOV Nicholas
RENAISSANCE / Michigan / USA
 
  (1) LUKIBANOV Nicholas
RENAISSANCE / Michigan / USA
 
(16) -BYE-   
    (1) LUKIBANOV Nicholas
RENAISSANCE / Michigan / USA
 
(9) REESMAN Garrett
UFO / Michigan / USA
 
  15 - 4
Ref:  VESPER James  UMFC / Michigan / USA 
  (9) REESMAN Garrett
UFO / Michigan / USA
 
 
(8) LEHMAN Benjamin
BAYREGFA / Michigan / USA
 
15 - 2
Ref:  VESPER James  UMFC / Michigan / USA 
 
    (1) LUKIBANOV Nicholas
RENAISSANCE / Michigan / USA
 
(5) PRIEST Brian
Michigan / USA
 
  15 - 9
Ref:  VESPER James  UMFC / Michigan / USA 
  (12) OJE Chuku
WESTMIFA / Michigan / USA
 
   
(12) OJE Chuku
WESTMIFA / Michigan / USA
 
15 - 12
Ref:  WEBSTER Patrick  Michigan / USA 
   
    (4) WU Benjamin (Ben)
TWORAVENSFS / Northern OH / USA
 
 
(13) GANAPINI Miller
WMFA / Michigan / USA
 
  15 - 7
Ref:  WEBSTER Patrick  Michigan / USA 
 
  (4) WU Benjamin (Ben)
TWORAVENSFS / Northern OH / USA
 
 
(4) WU Benjamin (Ben)
TWORAVENSFS / Northern OH / USA
 
15 - 9
Ref:  WEBSTER Patrick  Michigan / USA 
 
    (2) COOPER Joshua
UNIVMIFC / Michigan / USA
 
(3) COLWELL Alexander
UFO / Michigan / USA
 
  15 - 8
Ref:  WEBSTER Patrick  Michigan / USA 
  (3) COLWELL Alexander
UFO / Michigan / USA
 
   
(14) WHYTE Trinity
UFO / Michigan / USA
 
15 - 1
Ref:  VESPER James  UMFC / Michigan / USA 
   
    (3) COLWELL Alexander
UFO / Michigan / USA
 
   
(11) BENNING Conor
INDYSABRE / Indiana / USA
 
  15 - 2
Ref:  VESPER James  UMFC / Michigan / USA 
   
  (11) BENNING Conor
INDYSABRE / Indiana / USA
 
     
(6) GREEN Zachary
BAYREGFA / Michigan / USA
 
15 - 9
Ref:  VESPER James  UMFC / Michigan / USA 
     
    (2) COOPER Joshua
UNIVMIFC / Michigan / USA
 
 
(7) SIDDIQUI Reem
RENAISSANC / Michigan / USA
 
  15 - 5
Ref:  WEBSTER Patrick  Michigan / USA 
 
  (7) SIDDIQUI Reem
RENAISSANC / Michigan / USA
 
   
(10) TAMER Cristina
AADS / Michigan / USA
 
15 - 5
Ref:  WEBSTER Patrick  Michigan / USA 
   
    (2) COOPER Joshua
UNIVMIFC / Michigan / USA
 
 
(15) WEBB Lydia
APEXFENCING / N. Carolina / USA
 
  15 - 6
Ref:  WEBSTER Patrick  Michigan / USA 
 
  (2) COOPER Joshua
UNIVMIFC / Michigan / USA
 
 
(2) COOPER Joshua
UNIVMIFC / Michigan / USA
 
15 - 2
Ref:  VESPER James  UMFC / Michigan / USA 
 
   

The status of National Collegiate Athletic Association Student Athletes competing in USFA tournaments during the academic year is unaffected by listing their school affiliation or as being "Unattached". The information presented here is used solely to comply with fencing rule o.13 so that conflicts are avoided.
Final Results
Event finished at 11:59 AM
Event classification: D1
Place Name Club(s) Division Country Class. Earned*
1 COOPER Joshua UNIVMIFC  Michigan  USA  D19 
2 LUKIBANOV Nicholas RENAISSANCE  Michigan  USA  E18  E19 
3T WU Benjamin (Ben) TWORAVENSFS / CWRUFC  Northern OH  USA  E17  E19 
3T COLWELL Alexander UFO  Michigan  USA  E19 
5 SIDDIQUI Reem RENAISSANC  Michigan  USA   
6 REESMAN Garrett UFO  Michigan  USA   
7 BENNING Conor INDYSABRE  Indiana  USA   
8 OJE Chuku WESTMIFA  Michigan  USA   
9 PRIEST Brian   Michigan  USA  E19   
10 GREEN Zachary BAYREGFA  Michigan  USA  E19   
11 LEHMAN Benjamin BAYREGFA  Michigan  USA   
12 TAMER Cristina AADS  Michigan  USA   
13 GANAPINI Miller WMFA  Michigan  USA   
14 WHYTE Trinity UFO  Michigan  USA   
15 WEBB Lydia APEXFENCING  N. Carolina  USA   
*Earned classifications are not official until recorded by the National Office.
The status of National Collegiate Athletic Association Student Athletes competing in USFA tournaments during the academic year is unaffected by listing their school affiliation or as being "Unattached". The information presented here is used solely to comply with fencing rule o.13 so that conflicts are avoided.